Encyklopédia kávy

Každý kávičkár vie, ako vyzerá klasické zrnko praženej kávy, no málokto by vedel rozoznať surový plod kávovníka od bobule brusnice. Staňte sa skutočným majstrom a zistite, akú cestu prejde káva od kvetu až do vašej šálky.

Káva nie je plod, ale semeno kávovníka, ktorý sa všeobecne volá „kávová čerešňa“. V každej sa nachádzajú dve zrniečka. Približne 5 % plodov, ktoré sa vypestujú a nazbierajú na celom svete, vo svojom vnútri skrýva len jedno zrniečko. Ide o prirodzenú mutáciu a niektorí ľudia považujú tieto zmutované zrnká za sladšie a s plnšou chuťou. Preto sa niekedy triedia a pridávajú do špeciálne pripravených balení.
Kávovník je v prirodzenom prostredí stromom, no na kávových plantážach sa jeho výška udržiava na úrovni kríka kvôli jednoduchšiemu zberu a posilneniu chuti a energie plodov.
Každý strom (ker) je pokrytý zelenými voskovými listami, ktoré sú vždy v páre. Rast a dozrievanie plodov je nikdy nekončiaci cyklus, preto nie je neobvyklé na jednom kávovníku vidieť naraz kvety spolu so zelenými a dozretými plodmi. Jednému kríku trvá takmer rok, kým od zakvitnutia „dospeje“ a približne päť rokov jeho rastu je potrebných na to, aby dosiahol svoju plnú produkciu.
Kávovník sa môže dožiť aj viac ako 100 rokov, pričom vrchol svojej produktivity dosahuje medzi siedmym a dvadsiatym rokom. Správnou starostlivosťou o rastlinu môžu plantážnici dosiahnuť aj predĺženie jej života. Priemerný kávovník ročne vyprodukuje takmer päť kilogramov čerešní a takmer jedno kilo surových zŕn.

Arabica

Arabica

Arabica (Coffea Arabica) pochádza z kávovníkových stromov, ktoré boli objavené v Etiópii. Tieto stromy produkujú jemné a aromatické zrnká kávy, ktoré tvoria približne 70 % svetovej produkcie. Sú podlhovasté a ploskejšie ako zrnká Robusty a tiež majú menší obsah kofeínu.

Robusta

Robusta

Robusta (Coffea canephora) sa pestuje najmä v Brazílii, v strednej a západnej Afrike, a tiež v častiach juhovýchodnej Ázie zahŕňajúc Indonéziu a Vietnam. Produkcia Robusty sa neustále zvyšuje, aj keď má na svetovom trhu len 30% podiel.