filter icon FILTER
prevencia koronavirusu

Čaj ani alkohol vás neochránia: Mýty a fakty o prevencii a liečbe koronavírusu


Obsah článku

Koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, je pre vedcov ešte veľkou neznámou. Vedecké kapacity na celom svete neustále pracujú na tom, aby prišli na to, ako sa lieči koronavírus. Napriek tomu internetom koluje množstvo neoverených informácií o liečbe tejto choroby, ktoré sa vydávajú za fakty, pritom od nich majú poriadne ďaleko. Pozreli sme sa na niektoré z najčastejších mýtov a s pomocou odborných zdrojov ich uviedli na pravú mieru.

Mýtus: Pitie čaju účinne lieči a zmierňuje príznaky koronavírusu.

Fakt: Nie je to pravda. Odborníci v oblasti zdravia zdôrazňujú, že neexistujú dostatočné vedecké dôkazy o tom, že by pitie čaju bolo účinné pri prevencii alebo liečbe koronavírusu. Aj keď pitie čaju je prospešné pre zdravie človeka, nemá preventívny charakter voči koronavírusu.

Prvé štúdie však naznačujú, že istá nádej by mohla byť v látke taxifolín, ktorá sa nachádza napríklad v zelenom čaji, červenom víne alebo čokoláde.

Pitím vhodných čajov môžete podporiť imunitu, bylinné čaje majú taktiež množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie.

Mýtus: Pitie horúcej vody alebo pitie vody každých 15 minút nás ochráni pred ochorením Covid-19.

Fakt: Pitie horúcej vody či čaju nás pred vírusom neochráni. Rovnako ani časté pitie vody nespláchne vírus do žalúdka, ako sa nepravdivo šíri internetom. Koronavírus sa do tela dostáva najmä vdýchnutím, čiže vypláchnuť si ústa vodou nám veľmi nepomôže.

Dostatok vody by ste však mali piť pre hydratáciu organizmu, aby ste ho zbytočne neoslabovali. Rovnako sa dôkladná hydratácia spolu s odpočinkom odporúča aj pri liečbe ochorenia Covid-19, najmä ak má len mierny priebeh.

Mýtus: Pred koronavírusom nás ochráni vitamín C.

Fakt: Zatiaľ neexistuje jasný vedecký dôkaz, že by vitamín C pomáhal pri liečbe alebo prevencii ochorenia Covid-19. Infúzie s vysokými dávkami tohto vitamínu sú podľa štúdií účinné pri niektorých iných infekciách, no v prípade koronavírusu sa takéto spojenie zatiaľ nepreukázalo.

Vitamín C spolu s inými vitamínmi a minerálmi je dôležitý pre našu imunitu a správne fungovanie organizmu. Najlepšie je však prijímať ho v pestrej a vyváženej strave bohatej na zeleninu a ovocie, nie vo výživových doplnkoch. S jeho dávkami to netreba preháňať, pretože kým s malým nadbytkom sa telo dokáže vysporiadať, predávkovanie vitamínom C môže mať nepríjemné vedľajšie účinky ako nevoľnosť, kŕče či zvýšené riziko tvorby obličkových kameňov.

koronavirus prevencia

Mýtus: Pred koronavírusom nás ochráni zázvor alebo cesnak.

Fakt: Na internete sa šíria falošné rady, že silný zázvorový čaj, ktorý máte piť 3 dni na prázdny žalúdok, je liekom proti koronavírusu. Neexistujú pritom žiadne vedecké dôkazy, že by to mohlo pomôcť na vírusovú infekciu. Rovnako je to aj s konzumáciou cesnaku, hoci má isté antimikrobiotické vlastnosti.

Cesnak aj zázvor majú množstvo pozitívnych účinkov a pomáhajú pri chrípke a prechladnutí, treba však myslieť na to, že Covid-19 je iné a zatiaľ dostatočne nepreskúmané ochorenie.

Mýtus: Pred koronavírusom nás ochráni pitie alkoholu.

Fakt: Žiaden odborník neodporúča alkohol v súvislosti s koronavírusom inak, ako na dezinfekciu rúk či povrchov. Časté alebo nadmerné požívanie alkoholu zvyšuje riziko zdravotných problémov a oslabuje imunitu, preto by ste sa v tomto období mali jeho pitiu skôr vyhýbať.

Na ochorenie Covid-19 zatiaľ neexistuje overený liek ani vakcína a vedcom ešte chvíľu potrvá, kým sa k nim dopracujú. Najdôležitejšie je momentálne dôkladne si umývať ruky mydlom aspoň 20 sekúnd, nosiť rúško a vyhýbať sa sociálnym kontaktom, ako aj sledovať situáciu a riadiť sa opatreniami vydanými Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Aj my v Popradské.sk sme prijali mimoriadne opatrenia a veríme, že situáciu spoločne zvládneme.

Spoznajte svet kávy a čaju

Newsletter

plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!

Chcem sa prihlásiť
Doprava na Slovensko zdarma Doprava na Slovensko zdarma pri nákupe nad 49 €

Newsletter Popradské

plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!

To chcem!