filter icon FILTER
Liečivá sila Zázvoru

Zázvor ako liek, korenie či luxusný tovar: Odhalili sme jeho tajomstvá


Obsah článku

Existuje niekoľko superpotravín, ktoré majú tak dlhý zoznam účinkov, až sa zdá, že majú schopnosť zachrániť svet, a zázvor zaručene patrí medzi ne. Okrem toho je aj všestranne využiteľný a jeho história siaha až k starým čínskym filozofom. Chrípka, nachladnutie, sushi, čaj, nevoľnosť či pivo - to je len zopár výrazov, ktoré majú so zázvorom niečo spoločné.

1. tajomstvo - Jedna libra zázvoru za živú ovcu

Pôvod názvu “zázvor” by sme mali hľadať v sanskrite, liturgickom a filozofickom jazyku hinduizmu. Voľný preklad znie “v tvare rohu”. Zázvor sa používal už pred viac ako 5 000 rokmi v Ajurvéde a v čínskej medicíne, no do Európy sa dostal až po prelome tisícročí.

Čínsky filozof Konfucius vo svojich dielach písal o dôležitosti zázvoru pre trávenie a vraj každé jeho jedlo obsahovalo tento “rohatý” koreň. Pre Európanov predstavoval luxusnú komoditu a o tom, že si ho mohli dovoliť len skutočne majetní ľudia, svedčí fakt, že jednu libru zázvoru ste v stredoveku vymenili za celú živú ovcu.

Zázvor, sushi

2. tajomstvo - Zázvor na čistenie chutí

Ak patríte k milovníkom japonského sushi, pravdepodobne tušíte, prečo vám vždy k porcii pridajú aj ružové plátky marinovaného zázvoru. Ak ste to ale doteraz nevedeli, čítajte ďalej.

Nakladaný zázvor je totiž v ázijských krajinách tradične používaný ako “čistič podnebia” či neutralizátor chuti medzi rôznymi druhmi sushi. Každá ryba, ktorá sa na prípravu sushi používa, má špecifickú chuť. Aby ste si ich mohli naplno vychutnať a precítiť ich pravú chuť, sushimajster vám medzi jednotlivými chodmi naservíruje zázvor. Mnoho ľudí si zázvor dáva navrch rolky predtým, ako ju zje, no to je chyba. Nabudúce už budete vedieť.

3. tajomstvo - Medicínsky zázrak

Zázvorový čaj vám naordinuje každá mamina či babička pri chrípke a nachladnutí.
V kombinácii s medom je to totiž prírodné antibiotikum, ktoré navyše výborne chutí. Extra silnú chuť zázvoru s citrónom sme primiešali do našej čajovej ponuky aj my, vyskúšajte. Zázvorový čaj alebo čistý strúhaný koreň vám však pomôžu aj pri cestovaní, pretože potláčajú príznaky nevoľnosti spôsobenej z cestovnej horúčky.

Vďaka tomu, že zázvor obsahuje aj niekoľko silných analgetických látok, dokáže potlačiť bolesť - najmä tú, ktorú pociťujú dámy počas menštruácie. Stačí, keď si 3 dni na začiatku cyklu naordinujú pár šálok silného zázvorového čaju, a bolesť bude miernejšia alebo žiadna.

Zázvorový čaj

4. tajomstvo - Existuje viac ako 1000 druhov zázvoru

Príroda je mocná čarodejnica, ktorá dokázala stvoriť viac ako 1 300 druhov zázvoru. Rastú najmä v Indii, Číne alebo západnej Afrike a používajú sa ako liek, korenie či prísada do varenia. Väčšina týchto rastlín má silne aromatické kvety - zázvor sa zbiera až vtedy, keď uschnú.

Spoznajte svet kávy a čaju

Newsletter

plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!

Chcem sa prihlásiť
Doprava na Slovensko zdarma Doprava na Slovensko zdarma pri nákupe nad 20 € (Akcia platí do 9.10.2023)

Newsletter Popradské

plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!

To chcem!