Kombucha je fermentovaný nápoj, ktorý má pozitívne účinky na trávenie a imunitu. Hoci si ju často kupujeme vo fľašiach alebo vychutnávame v kaviarni, takto spracovaná kombucha býva pasterizovaná, čo znamená, že väčšina jej prospešných baktérií je zničená.
Preto je najlepšie spraviť si vlastnú. V našom článku vám prinášame kombucha recept s jednoduchými tipmi na prípravu a skladovanie, aby ste mohli oceniť všetky výhody tohto zdravého nápoja.
Názov „kombucha“ pochádza z japonskej legendy, podľa ktorej doktor menom Kombu vyliečil cisára zo žalúdočných problémov pomocou kvaseného čaju. Na počesť tohto liečiteľa sa k slovu „kombu“ pridalo japonské „tscha“, čo v preklade znamená čaj.
Práve takto vznikla kombucha, ktorá sa pripravuje z čierneho alebo zeleného čaju a materskej huby nazývanej SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast).
SCOBY, alebo materská huba, je kľúčovou súčasťou samotnej kombuchy a jej receptu. Vyzerá ako želatínová hmota a je zložená zo zmesi baktérií a kvasiniek Vzniká na povrchu nápoja a tvorí nad ním akúsi pokrievku. Po každej fermentácii sa vytvorí nová vrstva SCOBY, ktorú môžete použiť na ďalšiu várku kombuchy alebo ju darovať blízkym.
Kávová kombucha je skvelou alternatívou pre tých, ktorí čaju príliš neholdujú. Na jej prípravu sa používa buď kávová usadenina, alebo kvalitná mletá káva. Tú následne fermentujete s kryštálovým cukrom, materskou hubou a hotovou kombuchou.
Kombuchu môžete piť, keď dosiahne vyváženú chuť medzi sladkosťou a kyslosťou. Ak ju vyskúšate a je stále príliš sladká, nechajte ju fermentovať o 1 – 2 dni dlhšie a pravidelne ju ochutnávajte.
Kombucha nielenže zachováva výhody čaju, z ktorého je pripravená, ale poskytuje aj ďalšie zdravotné benefity. Počas kvasenia v nej vznikajú živé mikroorganizmy prínosné pre zdravie vašich čriev a tráviaceho traktu.
Vďaka fermentácii sú v kombuche prítomné vitamíny skupiny B a K2, vitamín C, kyselina listová, riboflavín, niacín a biotín, ktoré sú zodpovedné za lepšiu stráviteľnosť niektorých živín. Okrem toho dokáže podľa nedávnej štúdie pitie tohto nápoja znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou.
Výroba kombuchy zahŕňa vznik baktérií a mikroorganizmov, ktoré v nej budete piť. Síce sa považujú za zdravé, ale ak nápoj nie je správne pripravený, môže obsahovať škodlivé baktérie či plesne. Tie vedia spôsobiť alergické reakcie, nevoľnosť či tráviace ťažkosti.
V začiatkoch pitia kombuchy môžete pociťovať nežiaduce účinky, ako je pálenie záhy alebo preháňanie. No nemusíte sa obávať – tieto príznaky súvisia s prečisťovaním organizmu.
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!