filter icon FILTER
Zdravé maškrtenie

Máte chuť na sladké? Vyskúšajte zdravé alternatívy sladkostí


Obsah článku

Nevysvetliteľná chuť na sladké, slané alebo kyslé zväčša signalizuje to, že nášmu telu niečo chýba. Zväčša je to nedostatok vitamínov alebo iných stopových prvkov, no takisto môže ísť aj o zdravotný problém. V takýchto situáciách je nutné riešiť príčinu zvláštnych chutí s lekárom.

Často však máme nutkanie na sladké len zo zvyku (ku káve, po obede). Ak sa neviete vzdať sladkostí, nahraďte ich zdravšími alternatívami, ktoré sú rovnako chutné a navyše pri nich nemusíte mať výčitky svedomia.

Čo vám chýba, ak máte chuť na sladké?

Chuť na sladké je častou príčinou nedostatku chrómu alebo horčíka. Ak chcete zvýšiť príjem týchto prvkov prirodzene pomocou stravy, do jedálnička by ste mali zaradiť viac ovocia, zeleniny a obilia. Aby sme boli konkrétnejší - chróm obsahuje najmä brokolica, zelené fazuľky a hroznová šťava. Horčík vám zas doplní listová zelenina, fazuľa, avokádo, orechy, banány a kvalitná horká čokoláda.

Zdravá náhrada cukru

To, že cukor nepatrí k zdravým sacharidom, snáď ani netreba spomínať. Existujú však jeho zdravšie náhrady, ktoré sú bežne dostupné aj v našich obchodoch a okrem sladkej chuti vášmu telu dodajú aj iné prospešné látky.

Jednou z najznámejších náhrad je stévia. Je niekoľkokrát sladšia ako cukor, preto vám na sladenie postačí jej malé množstvo. Pri pravidelnom používaní dokáže stévia znížiť krvný tlak, zlepšiť kvalitu pokožky a upokojiť žalúdok.

Kokosový cukor z kokosových kvetov má nízky glykemický index, teda je vhodný aj pre diabetikov, a navyše je bohatý na draslík. Benefity prírodného včelieho medu ako ďalšej z náhrad cukru sú v našich končinách dobre známe. Javorový sirup je o niečo exotickejší, no rovnako zdravý ako med. Je sladší ako biely cukor a navyše prospieva zubom aj pleti.

Zdravé sladkosti

Ovocný čaj sa vyrába zo sušeného ovocia a z usušených rastlín, je teda prirodzene sladký aj bez toho, aby ste ho museli sladiť cukrom alebo jeho zdravou náhradou. Pitie ovocného čaju má navyše niekoľko ďalších výhod. Zaženiete chuť na sladké, doplníte tekutiny v rámci pitného režimu a získate pre svoje telo vitamíny a prospešné látky, ktoré ovocie obsahuje. Keďže ovocný čaj neobsahuje kofeín, môžu ho piť aj malé deti a vy si ho môžete dopriať aj pred spaním.

Vyskúšajte zdravé alternatívy sladkostí

Čerstvé ovocie by ste si pre doplnenie potrebných vitamínov mali dávkovať každý deň, no takisto si z neho môžete vyrobiť aj domácu sladkosť. Čo takto ovocie namočené v čokoláde? Ideálne sú na to jahody alebo bobule, no takisto si môžete nakrájať a namáčať banán alebo akékoľvek vaše obľúbené ovocie. Dôležité je, aby ste použili kvalitnú horkú čokoládu s minimálne 70 % obsahom kakaa. Až potom bude táto ovocná pochúťka skutočne zdravá.

Na ovládnutie chuti na sladké vám tiež poslúži aj sladké smoothie pripravené z čerstvého alebo mrazeného ovocia. Pridať doň môžete prakticky akúkoľvek zdravú surovinu a takisto ho môžete osladiť javorovým sirupom, medom, stéviou alebo kokosovým cukrom.

Nemusíte sa vzdať ani tradičných sladkostí. Pripravte si puding z nízkotučného mlieka a nesladeného pudingového prášku, posypte ho orieškami či čerstvým ovocím a máte to.

Palacinky z celozrnnej múky s kvalitnou horkou čokoládou a ovocím sú tiež zdravá alternetíva k džemovým palacinkám so šľahačkou. Veľmi dobré sú aj odkôstkované čerešne pokvapkané medom alebo javorovým sirupom. Jednoduché, ale veľmi chutné.

Do jedálnička tiež môžete zaradiť aj sladké druhy zeleniny, ktoré v správnej kombinácii poslúžia ako zdravá príloha alebo aj ako hlavné jedlo. Sladká zelenina je napríklad mrkva, muškátová tekvica alebo aj batáty. Receptov s týmito surovinami nájdete na internete nespočetne veľa.

Klasikou medzi zdravými sladkosťami sú tiež nesladené sušené ovocie či kokosové čipsy. Všetko ide zdravo, keď máte tú správnu inšpiráciu!

Spoznajte svet kávy a čaju

Newsletter

plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!

Chcem sa prihlásiť
Doprava na Slovensko zdarma Doprava na Slovensko zdarma pri nákupe nad 20 € (Akcia platí do 9.10.2023)

Newsletter Popradské

plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!

To chcem!