filter icon FILTER
Čo na lepšiu imunitu?

Ako zlepšiť imunitu? Zoberte si na pomoc prírodu


Obsah článku

Už aj naše staré mamy vedeli, že najlepšie, čo pre svoju imunitu môžete spraviť, je zdravý životný štýl. Aj keď si sem-tam dopriali kus slaninky, nedali dopustiť na účinky byliniek. Začnime ale od toho najzákladnejšieho…

… a to je dostatok pohybu a zdravého spánku.

Počas spánku sa revitalizuje naše telo aj myseľ, no to neznamená, že sa v skutočnosti nič nedeje. Keď spíme, naberáme novú energiu, namáhané svaly a kosti sa regenerujú a posilňuje sa aj obranyschopnosť imunitného systému. Ak zvyknete spávať menej ako sedem hodín denne, ste náchylnejší na to, aby sa vo vašom tele aktivovali vírusy z dávnejšie prekonaných chorôb. Je preto podstatné, aby sme spánku mali dostatok.

K zdravému spánku pridajte aj dávku pohybu. Pravidelné cvičenie podporuje kardiovaskulárny systém a znižuje krvný tlak. Čo to znamená pre imunitu? Vďaka dobrej cirkulácii krvi majú všetky bunky imunitného systému jednoduchší priechod celým telom, a môžu účinnejšie robiť svoju robotu. Týždenne by ste preto mali venovať pohybu aspoň 150 minút.

Využite silu čaju - vyskúšajte Matcha čaj

Hovorí sa, že vďaka silnej tradícii pitia kvalitného čaju žijú obyvatelia Japonska dlhšie ako zvyšok sveta. Štatistiku o tom zatiaľ nikto nikdy nespravil, no na tomto tvrdení zrejme bude kúsok pravdy. Vedci na Harvardskej univerzite totiž ešte v roku 2003 študovali účinky čaju a zistili, že tí, ktorí počas 2-týždňového testovania vypili 5 šálok čierneho čaju denne, mali v tele až desaťnásobne viac protivírusových látok ako tí, ktorí za ten istý čas pili placebo. L-theanín, aminokyselina, ktorá podporuje imunitu, je vo veľkom množstve prítomná nielen v čiernom, ale aj v zelenom čaji.

Výnimočný je v tomto čaj Matcha. Ide o japonský zelený čaj zomletý na jemný prášok, v ktorom sa skrýva bohatá koncentrácia účinných látok. Faktom je, že jedna šálka Matcha čajupodobné zloženie ako 10 šálok klasického zeleného čaju. Matchu nájdete aj v našej ponuke a ak ste ju ešte neobjavili vo vašom obchode, môžete si ju kúpiť v našom e-shope.

Probiotiká a betaglukány

Probiotiká sú zdravé baktérie, ktoré chránia tráviacu sústavu pred škodlivými mikroorganizmami. Nielenže majú silu zlepšiť trávenie, ale takisto pomáhajú budovať imunitu a zlepšovať účinky antibiotík. Probiotiká nájdete vo forme tabliet aj v lekárňach, no keďže pri ich výrobe sa ničia ich účinky, doprajte si ich radšej v prirodzenej forme. Zamerajte sa na jogurty, bryndzu alebo kyslé mlieko.

Betaglukány sú zas látky so silnými antioxidačnými účinkami, ktoré stimulujú a aktivujú imunitné bunky, urýchľujú hojenie rán a takisto pomáhajú antibiotikám dosahovať lepšie účinky. Obsahuje ich najmä hliva ustricová, ale tiež aj ovos a jačmeň.

Ako zlepšiť imunitu

Cesnak pre chuť aj pre zdravie

Cesnak je oddávna známy ako prírodné antibiotikum, pretože obsahuje alicín - látku, ktorá dokáže účinne bojovať proti vírusom a baktériám. Ak chcete prijať adekvátne množstvo alicínu, mali by ste denne zjesť dva surové strúčiky a pravidelne by ste cesnak mali pridávať do varenia.

Keď je už zle, dajte si poctivý slepačí vývar

Ak sa aj napriek všetkým zásadám zdravej životosprávy nejaký ten vírus na vás nalepí, navarte si poctivý slepačí vývar. Aj keď mnohí tento “liek” považujú iba za placebo alebo za chutný spôsob, ako sa zvnútra zahriať, slepačí vývar vám skutočne pomôže. Ak do vývaru pridáte cesnak a cibuľu, zvýšite jeho liečivé účinky.

Spoznajte svet kávy a čaju

Newsletter

plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!

Chcem sa prihlásiť
Doprava na Slovensko zdarma Doprava na Slovensko zdarma pri nákupe nad 49 €

Newsletter Popradské

plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!

To chcem!