Zázračná medovka lekárska: Zlepšuje pamäť a lieči

Zázračná medovka lekárska: Zlepšuje pamäť a lieči


Odkiaľ sa vzalo jej meno

Botanický názov medovky lekárskej je melissa officinalis, čo vôbec nie je náhoda. Melissa je totiž latinské pomenovanie včely, ktorá túto rastlinku miluje. Kvety medovky totiž tvoria veľké množstvo nektáru, preto ju tiež včelári sadia v blízkosti úľov, aby k nim lákali včely. Medovkou sa tiež potierajú nové úle, aby roj neodletel. Vraj majú včely medovku v takej úcte, že neuštipnú nikoho, kto ju nosí pri sebe.

Čo ste o medovke pravdepodobne vedeli

Medovka lekárska je na Slovensku bežnou bylinkou. Pestuje sa v záhradkách či na balkónoch, pretože už od dávna sú známe jej liečivé a upokojujúce účinky. Z rastlinky sa zbierajú jej mäkké lístky, ktoré sa sušia alebo sa čerstvé používajú ako prísada do varenia, limonád alebo ako ingrediencia v prírodnej kozmetike. Po rozdrvení lístkov sa uvoľňujú silice so špecifickou citrónovou vôňou. V anglicky hovoriacich krajinách ju preto poznajú aj pod pojmom “lemon balm” - doslova “citrónový balzam”.

Medovka má všestranné liečivé využitie, no najznámejšia je jej schopnosť pomáhať pri menštruačných bolestiach, nadúvaní, búšení srdca a vysokom krvnom tlaku. Medovkový čaj je však veľký pomocník aj pri psychických ťažkostiach. Upokojuje, zmierňuje časté zmeny nálad a pomáha zaspať, preto sa odporúča vypiť šálku čaju z medovky hodinu pred spaním.

Kvôli univerzálnosti nájdete túto bylinku v našich viacerých čajových receptoch. Je dôležitou súčasťou liečivého čaju pre ženy, proti stresu, na žalúdok a trávenie, v urologickom čaji alebo aj samostatne, aby ste si mohli naplno užiť jej špecifickú chuť.

Medovka lekárska

Čo ste zrejme netušili

Esenciálny olej získaný z kvetov medovky patrí k najdrahším na svete. Aj keď je medovka hojne rozšírená a nepatrí medzi vzácne rastliny, obsahuje len veľmi málo oleja. Na získanie pol kila medovkového oleja totiž treba až tri tony lístkov. Tento olej je však rovnako ako čaj z medovky pre naše zdravie veľmi cenný. Slúži najmä na liečbu herpesového vírusu a na upokojenie organizmu.

Medovka lekárska je prospešná nielen pre študentov pri učení, ale takisto tiež predstavuje nádej pre pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou.

Medovka lekárska

Ako si správne pripraviť medovkový čaj?

Medovkový čaj sa pripravuje podobne ako akýkoľvek iný bylinkový čas. Na prípravu šálky čaju vždy použite čerstvé bylinky alebo nové vrecúško. Zalejte ho horúcou vodou a nechajte lúhovať 5 - 8 minút. Odporúča sa počas lúhovania hrnček prikryť malým tanierikom alebo pokrievou. Pri vyparovaní sa tak na spodnej strane prichytia vzácne silice, ktoré v sebe nesú tie najdôležitejšie liečivé účinky. Po vylúhovaní čaju preto nezabudnite prichytené kvapky čaju aj so silicami z tanierika vrátiť späť do šálky.

Spoznajte svet kávy a čaju

Newsletter

plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!

Chcem sa prihlásiť
free shipping Doprava zdarma pri nákupe nad 39 €

Newsletter Popradské

plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!

To chcem!

Pozrite si newsletter archív