Moka káva dostala svoj názov po kávovare, v ktorom sa pripravuje. Presnejšie ide o špeciálnu moka kanvičku. Tú však mnohí poznajú skôr pod názvom koťogó (v maďarčine kotyogó). Hoci sa u nás na jej pomenovanie používa maďarské slovo, moka káva má svoj pôvod v Taliansku.
Moka káva vznikla v roku 1933 vďaka talianskemu inžinierovi Alfonsovi Bialettimu. Ten zostrojil prvý moka express (moka kanvičku) na svete. Avšak samotný Bialetti už len zrealizoval návrh, ktorý preňho pripravil vynálezca Luigi de Ponti. V histórii koťogó kávy sa však väčšia pozornosť venuje práve Bialettimu. Až doteraz je po ňom pomenovaná aj najpredávanejšia značka moka kanvičiek.
A prečo sa vôbec pustil do vytvorenia takéhoto kávovaru? Ako pravý Talian aj on miloval klasické espresso. V tých rokoch sa však pripravovalo len v kaviarňach, a tie boli pre mnohých ľudí príliš drahé.
Bialetti sa preto rozhodol, že zostrojí jednoduchý a lacný prístroj, vďaka ktorému si aj bežní ľudia budú môcť každý deň vychutnať lahodné espresso. Moka kanvičky sa stali veľmi populárne a postupne nemohli chýbať v žiadnej talianskej domácnosti. Neskôr sa rozšírili do celého sveta a doteraz platí, že koťogó káva je nielen na Apeninskom polostrove jedna z najobľúbenejších.
Moka kanvička má tri časti: spodnú nádobu s tlakovým ventilom, sitko a nádobu s piestom. Do spodnej časti sa nalieva voda, ktorá sa postupne zahrieva, čím v kanvičke narastá tlak. Vďaka nemu sa horúca voda postupne dostane až do strednej časti k pomletej káve. Vyextrahovaná (vylúhovaná) káva potom pomaly vyteká do hornej nádoby s piestom, odkiaľ si ju pohodlne nalejete. Keď je káva v kanvičke hotová, začne trochu bublať – a práve tento zvuk opisuje maďarský výraz kotyogó.
I keď sa pán Bialetti snažil o to, aby bola moka káva chuťovo totožná s espressom, podobá sa viac filtrovanej alebo zalievanej káve. Hoci sa aj v koťogó pripravuje pod tlakom, nie je dostatočne silný na to, aby boli nápoje rovnaké. Stále však platí, že ak je moka káva pripravená správne, má skvelú chuť a i trochu typickej cremy (kávovej peny). Keďže sa na prípravu odporúča používať tmavšie pražené kávové zmesi, obľúbia si ju najmä milovníci výraznej, no príjemne horkej chuti.
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!