filter icon FILTER
hloh caj ucinky

Uvarte si čaj z hlohu, prospeje to vášmu srdcu i nálade


Obsah článku

Hloh obyčajný síce nesie vo svojom názve prívlastok obyčajný, no určite to nie je iba všedná rastlina. Patrí medzi tŕnité kríky s bohatým rozkonárením, ktoré sú rozšírené v celom miernom podnebnom pásme. Strom alebo ker môže dorastať až do výšky 5 až 10 metrov.

Existuje niekoľko druhov hlohu. Všetky druhy sú liečivé, okrem okrasného hlohu, ktorý kvitne červeným alebo ružovým kvetom. Liečivý hloh kvitne v máji až júni bielymi kvetmi. Na jeseň sa pýši svojimi typicky sýto červenými plodmi, ktoré sú veľmi podobné šípkam. Bobuľky hlohu obsahujú malú tvrdú kôstku.

Najčastejšie sa na liečebné účinky používajú plody, no užitočné sú aj kvety a dlhostopkaté listy. Okrem toho, že je hloh je liečivý, údajne chráni pred zlou energiou a prináša pokoj domu, pri ktorom rastie. Dokonca sa traduje, že tŕnistá korunka Ježiša Krista bola upletená práve z hlohu.

Účinky hlohu

Táto bylinka obsahuje flavonoidy, známe antioxidačnými účinkami, aminopuríny regulujúce krvný obeh, triesloviny, ktoré majú antibakteriálne účinky a posilňujú imunitný systém, a tiež saponíny. V plodoch sú obsiahnuté karotény, sacharidy, vitamín C a vitamíny skupiny B.

Hloh sa využíva ako prostriedok na podporu celého kardiovaskulárneho systému, vrátane spevnenia a spriechodnenia ciev, čo pôsobí na zníženie krvného tlaku. Hloh by tiež nemal chýbať ani pri liečení nachladnutia a chrípky.

Už v stredoveku naši predkovia vedeli, že hloh evidentne zlepšuje nielen fyzický, ale tiež duševný stav človeka. Táto rastlina je známa ako prírodné antidepresívum a upokojujúci prostriedok na nervový systém. Pomáha odstrániť stres, napätie a stabilizovať náladu. Práve preto má hloh svoj zmysel tiež v prípade klimakterických problémov, keďže počas menopauzy sú typické výkyvy nálad a celková psychická nepohoda v dôsledku hormonálnej nerovnováhy. Lepšie sa po ňom zaspáva, zmierňuje depresiu a úzkostné stavy.

caj z hlohu

Využitie hlohu

Z hlohu sa dá vytvoriť veľa zdraviu prospešných prípravkov. Základ je istotne čaj alebo odvar, na ktorý môžeme využiť buď sušené, alebo čerstvé kvety, listy alebo plody.

Ako pripraviť čaj z hlohu: Na odvar na posilnenie srdca postačí jedna čajová lyžička usušenej byliny, ktorá sa zaleje 2,5 dcl vriacej vody. Necháme lúhovať 10 - 15 minút. Maximálna denná dávka sú 3 šálky čaju.

Tinktúra výborne poslúži proti vysokému krvnému tlaku a pri ťažkostiach v klimaktériu. Vyrobíme ju tak, že umyté bobuľky hlohu zalejeme liehom a necháme macerovať približne 2 týždne v uzavretej nádobe. Po scedení tinktúru uchovávame na tmavom a chladnejšom mieste. Užívame 10 - 30 kvapiek denne.

Užívanie hlohu

Silné účinky hlohu obyčajného na organizmus sú badateľné už po krátkej dobe užívania. Aby sme mohli naplno využiť pozitívne a liečivé účinky, je nevyhnutné dodržiavať správne dávkovanie a užívanie. Dlhodobejšie užívanie čaju alebo tinktúry konzultujte so svojím lekárom. Pre jeho účinky na kardiovaskulárny systém by sa hlohu mali vyhnúť deti, tehotné a dojčiace ženy.

Spoznajte svet kávy a čaju

Newsletter

plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!

Chcem sa prihlásiť
Doprava na Slovensko zdarma Doprava na Slovensko zdarma pri nákupe nad 49 €

Newsletter Popradské

plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!

To chcem!