filter icon FILTER
Affogato káva v sklenenom pohári

Affogato alebo káva so zmrzlinou: Ako si ju pripraviť?


Obsah článku

Máte chuť na rýchly a osviežujúci dezert, ktorý vás príjemne nabudí aj počas horúcich letných dní? Vyskúšajte taliansku lahôdku z kávy a zmrzliny – affogato. Prečítajte si náš článok a vyskúšajte náš jednoduchý recept.

Čo je affogato?

Affogato je jednoduchý dezert, na ktorý vám stačia len dve ingrediencie – vanilková zmrzlinaespresso. Pochádza z Talianska, kde „affogato“ v preklade znamená „utopený“. Názov ho aj naozaj vystihuje, pretože ide o kopček zmrzliny doslova utopený v espresse.

Nevieme, kedy presne bolo affogato prvýkrát pripravené. Pravdepodobne sa dezert stal populárnym v priebehu 20. storočia, keď talianske kaviarne a zmrzlinárne vymýšľali nové spôsoby podávania kávy. Jeho popularita následne rástla a dnes je affogato obľúbeným dezertom aj mimo Talianska.

Ktorý typ kávy je na prípravu affogato najlepší?

Pokiaľ ide o výber najlepšej kávy do dezertu, odporúčame silné, dobre vyvážené espresso s bohatou chuťou. Ideálna voľba je zrnková káva s čokoládovými tónmi alebo odrodová káva s orechovou dochuťou, ktoré zaistia, že espresso neprebije zmrzlinu, ale skôr ju doplní.

Ktorá zmrzlina je vhodná na prípravu affogato?

Affogato sa tradične pripravuje s vanilkovou zmrzlinou. Môžete však vyskúšať aj iné príchute, ako je čokoládová či mätová. Ak túžite po extra dávke kofeínu, siahnite po kávovej zmrzline.

Pripraviť si tiež môžete aj svoju vlastnú zmrzlinu, vďaka tomu vznikne jedinečný a lahodný dezert.


Recept na domácu karamelovú zmrzlinu s kávou

Tip na článok

Recept na domácu karamelovú zmrzlinu s kávou

Prečítať


Dá sa pripraviť affogato aj bez espressa?

Aj bez kávovaru si doma pripravíte lahodné affogato. Stačí, keď si pomocou french pressu, aeropressu alebo chemexu pripravíte silnú kávu, ktorá sa chuťou a intenzitou podobá espressu. Pri príprave kávy bez kávovaru však siahnite po kvalitnej mletej káve, ktorá zabezpečí plnú a bohatú chuť.

Affogato - zmrzlina zalievaná espressom

Recept na affogato

Čo na affogato potrebujete?

  • 1 dávka horúceho espressa
  • 1 kopček vanilkovej zmrzliny

Postup prípravy

  1. Uvarte si čerstvé espresso. Ak nemáte kávovar, môžete použiť french press, alebo si uvarte silnú zalievanú kávu v kanvici.
  2. Do malej šálky alebo pohára vložte jeden veľký kopček vami vybranej zmrzliny.
  3. Ihneď naň nalejte horúce espresso. To mierne roztopí zmrzlinu a vytvorí lahodnú zmes. Affogato podávajte hneď, kým je espresso ešte horúce.

Tipy a triky na prípravu

  • Pre lepšiu chuť si môžete svoje espresso alebo kávu dochutiť škoricou či kardamónom. Pridať môžete aj trochu likéru či karamelový sirup.
  • Dezert posypte kúskami čokolády alebo drvenými orechmi. Dodáte mu tak chrumkavú štruktúru.
  • Kvalita espressa je tiež veľmi dôležitá. Ak použijete staršie zrnká, či espresso necháte lúhovať viac ako 30 sekúnd, môže sa stať, že vám dezert zhorkne.
  • Pred podávaním sa naozaj uistite, či je zmrzlina dostatočne chladná. Mäkšia zmrzlina sa totiž veľmi rýchlo v horúcom espresse rozpustí a vy tak získate sladkú mierne teplú kávu. Skúste poháre vložiť na pár minút do mraziaka, tým zaručíte, že sa zmrzlina nezačne rýchlo topiť.
SUMMER Espresso - affogato

Aký je rozdiel medzi affogato a ľadovou kávou?

Hoci affogato a ľadová káva môžu na prvý pohľad vyzerať podobne, ide o dve úplne odlišné veci.

Kľúčovým rozdielom medzi týmito dvoma nápojmi je tepelný kontrast. Affogato sa spolieha na kontrast medzi horúcim espressom a studenou zmrzlinou, zatiaľ čo ľadová káva je iba studená. Affogato je tiež viac dezertom než nápojom, na rozdiel od ľadovej kávy.

Ľadovú kávu tvorí oveľa viac surovín. Potrebujete espresso (alebo iný druh kávy), mlieko alebo smotanu, cukor a ľad. Niektorí ešte do nej pridávajú aj vanilkovú zmrzlinu. Vychutnajte si ju studenú, pretože je to ideálne osvieženie do horúcich dní. Ozdobiť ju môžete šľahačkou, ktorú môžete posypať kakaom či škoricou.

Ohodnotiť recept

Spoznajte svet kávy a čaju

Newsletter

plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!

Chcem sa prihlásiť
Doprava na Slovensko zdarma Doprava na Slovensko zdarma pri nákupe nad 49 €

Newsletter Popradské

plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!

To chcem!